Каишки - хоби

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Каишки - хоби

Мнениеот Blond » 16 06 2013, 19:39

Новини: На каишките от декември 2013 година можете да видите дамгосани три букви SuB. Да поясня че това е съкращение от "Straps uncle Blond".
В комплект с това вече има и е-мейл адрес за връзка с мен
uncleblondatgmail.com
Изображение
както и фейсбук профил "чичо Блонд" - http://www.facebook.com/UncleBlondStraps.

Пояснения: Копирам част от мое мнение в темата цена за поръчка на каишка, тъй като не всеки ще има търпението да стигне до n-ta страница, за да разбере, дали може да си поръча и за каква сума:
"За да няма недоразумения за цената на поръчки към мен, се чуствам длъжен да дам разяснения.

По принцип съм си определил цена 50лв за изработката на каишки с три-четири слоя кожа и дупки, а 30 лв за двуслойни без компликации.
Не е проблем също каишката да бъде заменена за нещо друго, което ми харесва и с което поръчителят е склонен да се раздели с желание.
Цялата идея не е да изкарам пари, а да развия умения, да се хареса това което правя и да видя, че труда ми се оценява. Най-важното е накрая и двамата да сме доволни и да не остава неприятно чуство в някого."
Цената НЕ ВКЛЮЧВА катарамата и доставката с Еконт.
Снимките, които съм сложил в темата са достатъчно детайлни, за да се види какво е качеството, което мога да постигна при изработката.

Оказа се, че ми е мерак да се занимавам с кожа и да почна да си правя сам каишки.
Знам, че имам още доста да уча, но все пак се престраших да ви покажа какво съм понаправил досега.
Определено ми е трудно с вързването на конците - така и не можах възлите да ги направя да изглеждат естетично, но пък само лепена каишка... не бих си рискувал часовника да е необезопасен. Знам че с капси също става, но ми е по-красиво с конци(червените са даже промазани).
Умишлено съм се старал да са по-грубовати каишките, но не съм сигурен дали няма да се "разбридат" по краищата.
Няколко човека от форума ме насърчиха да започна това си начинание и да пусна тази тема - Благодаря!
(Също трябва да благодаря на колега от mbclub.bg форума, че ми даде доста кожени мостри, с които да експериментирам.)
Стига съм писал, ето и снимките:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Прегледах темата на колегата Коцев и всичко за инструментите там. Чудя се дали в България някъде има нож за изтъняване на кожата (beveler) и тройно или четворно шило за пробиване на дупки за шева. Опитах се да звънна на телефона на представителите на brisa.fi, но е изключен. Не отговарят и на мейл-а.
Изображение
Изображение
Ще съм благодарен за всякакви коментари и забележки по темата и по работата ми.
Последна промяна Blond на 13 12 2013, 10:17, променена общо 2 пъти
Аватар
Blond
Master User

Re: Каишки - хоби

Мнениеот guderian » 16 06 2013, 19:45

Страхотно начинание, адмирации, продължавай в същия дух! :) На мен лично много ми харесват всички. ::drinks::
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот rogue » 16 06 2013, 20:13

Определено задобряваш, между другото сам да си правиш каишката се счита вече за 'висш пилотаж' в средите на paneristi (и не само...абе, време ти е за PAM :wink: ). Нито една купена каишка не може да се сравни нещо собственоръчно направено.

Капсите и черната кожа са..... ::yahoo:: Липсва и само една катарама в черно PVD, мисля че утре ще се погрижим и за това.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот Bartek » 16 06 2013, 20:32

Много е тегаво, когато отнемаш с макетното ножче. Този инструмент наистина би бил от полза, аз също съм търсил тук-там, но не съм срещал. Ако видиш някъде вземай два. Пробвай да направиш една черна тип''racing strap'' 24мм. (тази с 3-те дупки) и може да ти беде първата продадена. :-) Успех в начинанията.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот Rado6364 » 16 06 2013, 20:39

Страхотно се получава, а и да не забравя на теб ти се отдава ::up::
Супер са станали. Честно казано най-готината каишка е тази, която сам си я направиш - поне знаеш какво искаш да постигнеш - като краен резултат :)
Успех с начинанието :thumbup:
Rado Zhivkov

Изображение
Аватар
Rado6364
Master User

Мнениеот Sir Tomaz » 16 06 2013, 20:53

добре, добре, :clap: давай в същият дух... гледам бързо напредваш.. току виж почнем да си поръчваме каишки при теб ::drinks:: ::drinks::
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот hades » 16 06 2013, 21:22

Браво колега продължавай в същия дух, надявам да се да пуснеш някоя hand made каишка за продажба във форума. :)
Orient Мako PEPSI CEM65003D Форумен 05/27
Беден е не този, който има малко, а този, който иска да има повече.
Фен на Blond
http://www.strelki.info/viewtopic.php?f=53&t=14280
Аватар
hades
Почитател

Мнениеот Blond » 17 06 2013, 19:31

Благодаря ви за хубавите думи!

Гледайте и да ме критикувате от време на време, че да имам хъс да задобрявам.

Има още много да уча за този занаят. Надявам се да не си изкарвам хляба с него.
Върти ми се една идея за благотворителен търг за изработка на каишка по дизайн и изисквания на спечелилия, но нека набера още малко самочуствие и умения първо.

Днес за първи път моя каишка беше сложена на часовник на човек, който ме окуражава в това ми хоби. Имаше малък фал, че с първата пробита дупка каишката стоеше малко хлабаво, та пробихме и втора. А толкова ми се искаше да е съвсем къстъм изработка. Не се бях сетил и да взема нещо, за да "подстрижа" космите в пробитата дупка - то се вижда на снимките.
Ето ви и малко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот casio81 » 18 06 2013, 09:20

::up:: ::up:: ::up:: ::up:: ::up:: Колега,поздравления за начинанието!!!Друго е когато сам си се потрудил! :))
"Времето е твърде скъпо,за да бъде отмервано с евтин часовник..."
Аватар
casio81
Активен

Мнениеот hades » 18 06 2013, 09:43

Понеже в горния ти поста беше написал да те критикуваме от време на време реших да се възползвам, Ако имаш матерял от същата черна кожа направи още една такава каишка по сложи по две кабзи вместо една и ако имаш сребриста катарама ползвай сребристи кабзи би трябвало да изглежда доста добре в контраст с черната кожа.
Orient Мako PEPSI CEM65003D Форумен 05/27
Беден е не този, който има малко, а този, който иска да има повече.
Фен на Blond
http://www.strelki.info/viewtopic.php?f=53&t=14280
Аватар
hades
Почитател

Мнениеот mkocev » 18 06 2013, 10:35

Привет,
поздравления за начинанието :)
Иструментите можеш да си ги поръчаш от ebay. Китайските са на достъпни цени и в повечето случаи с безплатна доставка. Има и некитайски на добри цени, но в повечето случаи цената за доставка е по-висока. Вземи си и резервни остриета че заминават доста бързо :)
Аватар
mkocev
Активен

Мнениеот Blond » 18 06 2013, 10:39

Знаех, че катарамата ще е PVD и затова сложих тъмни капси. И аз мисля, че с две капси ще изглежда по-добре каишката, а и ще е по-здрава.

Да ви покажа и снощния ми опит за "подкожен имплант", а вие ще кажете дали си заслужава да се задълбочавам в тази насока или става претрупано. Мисля тази каишка да е с белезникави памучни конци:

Изображение

Извинявам се за мръсната маса на снимката.

Моля, някой да даде идея за оформянето на кожата отстрани на каишката. С лепило, топлина или лак? Нещо, което да предпазва от разбридане? Помагайте.

Едит: О, колега Коцев! Радвам се, че се включваш! Опитах се да намеря инструментите на местна почва - така и за резервните остриета ще ми е по-лесно да си ги набавям. За това че се хабят бързо - вече го установих по остриетата на макетните ножчета. Довечера ако остане време може да наснимам какъв ми е "инвентара", с който работя.
Адмирации и за твоята работа! Тя е вдъхновение за мен и ме подтиква да те преследвам в уменията ти.
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот Blond » 22 06 2013, 22:46

Хайде още снимки. Довърших бежовата каишка, направих една червена на Доксата и днес направих на жена ми за едно лятно часовниче бяла каишка:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот julsi » 23 06 2013, 00:10

Похвално колега :thumbup: Резултата е чудесен! Браво! Искрени поздравления :thumbup: ::drinks::
julsi
Активен

Мнениеот zzarkoo » 23 06 2013, 12:33

Много добре се е получило!
Аватар
zzarkoo
Почитател

Мнениеот Blond » 25 06 2013, 22:43

Ето и следващата каишка. Заиграх се със синьо и жълто.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот rogue » 26 06 2013, 22:04

Blond написа:Благодаря ви за хубавите думи!

...Които междувпрочем са напълно заслужени ::thumb::

Получих две каишки от mr. Blond като подарък. Снимките не могат да предадат усещането за качествената кожа, която е страшно мека и комфортна за носене. С ръка на сърце мога да кажа че са по-притни за носене от няколко каишки които имам от 'утвърдени' производители. Изработката, не е толкова рафинирана колкото при големите производители, но за мен именно в това е и чара на двата 'прототипа'. Да не говорим че Panerai е такъв тип часовник, където точно тези каишки са на мястото си!

Blond написа:
Изображение

Изображение

Изображение

keep up the good work! А, забравих да се похваля, на черната кожа на края на опашката има гравиран надпис.. "Lord 1" :wink:
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот Blond » 26 06 2013, 23:26

Да ви се похваля - днес влязох в аптеката и намерих... инструмент за изтъняване на кожа. Всъщност е за педикюр, ама аз не си признавам:

Изображение

Мой приятел има IWC MARK XVI. Реших да му направя една истинска пилотска каишка (без шевовете, че още не съм ги усъвършенствал). Ето резултата:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Mr. Rogue, удоволствието да ти подари нещо човек е незаменимо - личи си когато истински го харесваш.
Благодаря ти!
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот Blond » 27 06 2013, 12:04

Bartek написа:Много е тегаво, когато отнемаш с макетното ножче. Този инструмент наистина би бил от полза, аз също съм търсил тук-там, но не съм срещал. Ако видиш някъде вземай два. Пробвай да направиш една черна тип''racing strap'' 24мм. (тази с 3-те дупки) и може да ти беде първата продадена. :-) Успех в начинанията.

Bartek, виж предишният ми пост - много е удобно ножчето за изтъняване на кожата. Ако не го намериш в аптека край вас - ще ти взема и на теб и ще се разберем как да ти го изпратя. Имаше две марки - Титания и една италианска. Интересното беше, че едната беше 4,80 лв, а 10 ножчета бяха 5,50 лв. Другата струваше 5,50, а ножчетата бяха по 4,80лв. За направата на пилотската каишка едното ножче порядъчно се изтъпи.

По предложението за "racing strap" каишка - имам оферта за теб: ти ми даваш замби за големите дупки на каишката и размери при лъговете и при катарамата, а аз ти я правя в замяна. Хубаво е да ми покажеш и каква катарама си приготвил, за да си подхожда с каишката. Замби с такива размери не намирам засега. Купил съм няколко малки и една "револверен тип", но не вършват работа. За информация единичните замби са по 3лв, откъдето ги купувам аз.
::drinks::
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот Blond » 30 06 2013, 17:20

Да ви покажа първо как стои синьо-жълтата каишка на ръката ми. Наложи се да я скъся малко. Явно 15 см на дългата част на каишката са прекалено дори за немалката ми ръка.
Изображение

Изображение

Изображение

Хайде още две каишки правени през последните 24 часа вчера и днес. Тъй като най-горните кожи са доста тънки използвах трети слой кожа между най-горния видим слой и велура. На кафявата каишка се опитах да направя камилска гърбица, т.е. 4 слоя кожа. Може и по-добре, но щом вече съм я инсталирал на часовника си - значи съм доволен от резултата. За първи път "улучих" мястото на дупката - нито да ми е хлабава, нито да ми е стегната. Те това вече е специално направена еднодупкова каишка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение